Sveikata

 

Tai naujienos apie svarbiausius atradimus, tyrimus, gydymo metodus ir sveikatos priežiūros politikos pokyčius. Skaitykite naujienas ir straipsnius apie ligų prevenciją, mitybą, fizinį aktyvumą, psichologinę gerovę ir naujausias medicinos technologijas. 

Nuo rudens – pokyčiai: dalį žmonių nuo Lietuvoje išplitusios ligos skiepys nemokamai

Lietuva – sergamumo erkiniu encefalitu endeminė zona, todėl gyventojai reguliariai raginami pasiskiepyti nuo šios invalidizuoti galinčios ligos. Gera žinia – dalis gyventojų nuo rugsėjo pirmos tą galės padaryti nemokamai. Valstybinė ligonių kasa (VLK) ką tik pranešė įsigijusi 72 600 dozių „Pfizer“ vakcinos nuo erkinio encefalito. Pirkinys Privalomojo sveikatos draudimo fondui kainavo beveik 860 tūkst. eurų.
Sveikata Prieš 7 val.

Laurynas dvejus metus sirgo beveik nuolatos: „Gydytojai net ėmė įtarti, kad simuliuoju“

Dvejus metus gydytojų kabinetų slenksčius mynęs kaunietis Laurynas Ramanauskas nė neįtarė, kad nuolatinių jo negalavimų ir dažno sirgimo priežastis yra reta, bet sunki įgimta liga – pirminis imunodeficitas. Šiandien gaudamas efektyvų gydymą vyras savo istorija dalinasi garsiai – nori, kad kuo daugiau žmonių laiku atkreiptų dėmesį į galimus ligos požymius.  Imunodeficitas – sudėtinga būklė, kai žmogaus imunitetas dėl vienų ar kitų priežasčių neveikia, kaip turėtų.
Sveikata Prieš 9 val.

Pavojaus signalas: pasaulyje vėl prasidėjo stiprus šio itin užkrečiamo viruso protrūkis

Pasaulyje ženkliai pradėjo daugėti susirgimų tymais. 2023 m. buvo užregistruoti 321 582 tymų atvejai – 88 proc. daugiau nei ankstesniais metais, kai buvo užregistruoti 171 153 atvejai. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, prognozuojama, kad 2024 m. sergamumas nemažės, atvejų skaičius turėtų išlikti ne mažesnis nei praėjusiais metais.
Sveikata Prieš 11 val.

Pavalgius geriau pajudėti ar pasėdėti? Urbonas atskleidė, kas didesnis svorio kaltininkas – riebalai ar angliavandeniai

Neseniai pristačius naujausius Lietuvos vaikų sveikatos rodiklius, didžiausią nerimą ekspertams kelia vaikų laikas, praleidžiamas prie ekranų, nejudrumas, mitybos įpročiai.
Sveikata Prieš 14 val.

Gydytoja atskleidė ilgaamžiškumo paslaptį: tai gali išgydyti net esamas ligas

Visuomenėje vis labiau populiarėja šalto dušo ir maudymosi lediniame ežero vandenyje žiemą praktika. Tai sukelia staigų stresą žmogaus kūnui ir yra naudinga, tačiau svarbu, kad patirtas šokas netruktų per ilgai, sako daktaras Alvydas Unikauskas. Tad TV3 laidoje „Kviečiame daktarą“ profesorius papasakojo apie šalto vandens naudą mūsų organizmui, o psichiatrė-psichoterapeutė Greta Domantaitė atskleidė ilgaamžiškumo paslapį.
Sveikata Prieš 15 val.

Ministerija tikrinti naujagimius dėl imunodeficito nesvarstė, medikai ruošia paraišką

Medikams viešumoje pabrėžus ankstyvos imunodeficito diagnostikos svarbą, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sako iki šiol nesvarsčiusi įtraukti šią ligą į visuotinio naujagimių tikrinimo sąrašą. „Siūlymo, pagrindimo įtraukti į visuotinio naujagimių tikrinimo sąrašą sutrikimus, susijusius su imuniniais mechanizmais, Sveikatos apsaugos ministerija nėra gavusi ir atitinkamai nesvarstė“, – BNS pateiktame komentare nurodė SAM atstovas Julijanas Gališanskis.
Sveikata Prieš 15 val.

Pacientai su žiburiu ieško būtino vaisto – sugalvoję su juo mesti svorį jį vežasi net iš Lenkijos

Jau kuris laikas sergantieji cukriniu diabetu iš vaistinių priversti grįžti tuščiomis arba ieškoti jiems reikalingo vaisto alternatyvos. Gydytojai neslepia – vaisto trūkumą sąlygoja ne tik besitęsiantys tiekimo sutrikimai, bet ir tai, kad šis preparatas aktyviai medžiojamas žmonių, kovojančių su per dideliu svoriu. Tiesa, medikai pažymi, kad tam šis vaistas nėra skirtas.

Vargina įvairūs skausmai? Medikė patarė priežasčių ieškoti kur kas giliau – štai ką daro greitas gyvenimas

Vis daugiau šiuolaikinių žmonių pasiskundžia įvairiais skausmais ir maudimais kūne. Garsi kineziterapeutė Brigita Zachovajevienė pažymi, kad tokių nusiskundimų priežasties dažnai prireikia ieškoti giliau – kaip veikia raumuo ir visos minkštosios organizmo struktūros, daug nulemia ir mūsų emocinis nusiteikimas bei išgyvenimai. Tuo metu šiuolaikinis gyvenimo ritmas pareikalauja vis daugiau organizmo resursų prisitaikyti.

Ar tapti šimtamečiu šiandien lengviau? Profesorius – apie tai, kiek pačiam galima pristabdyti senėjimą

Apie ilgaamžiškumą ir sveiką senėjimą svajoja ne vienas. Pasirodo, norint nugyventi ilgą ir kokybišką gyvenimą prie to nemažai gali prisidėti pats žmogus. Pakeitęs kasdienius įpročius ir puoselėdamas ne tik kūno, bet ir proto mankštą, duodamas gero maisto ne tik pilvui, bet ir sielai kiekvienas gali pailginti sveikus gyvenimo metus.  Tai – antroji interviu dalis.

Paukščių gripas gali pradėti plisti tarp žmonių: jau užfiksuotas pirmasis atvejis

Pastaraisiais mėnesiais itin patogeniškas paukščių gripas H5N1 virusas pirmą kartą paplito JAV galvijų bandose. Perdavimas iš karvės karvei yra naujausias pasaulinio protrūkio, kuris prasidėjo, kai virusas vėl pasirodė Europoje 2020 m., paūmėjimas. Nuo to laiko jis pražudė dešimtis milijonų paukščių ir daugiau kaip 40 tūkst.

Šie žmonės labiau rizikuoja susirgti pėdų grybeliu: vaistininkė patarė, kaip apsisaugoti

Sausa, niežtinti, suskirdusi, besisluoksniuojanti pėdų oda gali reikšti ne tik estetinę problemą. Tokie požymiai būdingi ir paprastai ilgai bei kruopščiai gydomai infekcijai – odos grybeliui. Vaistininkė atkreipia dėmesį, kad dvi visuomenės grupės šiai infekcijai yra ypač imlios: tai diabetu sergantys žmonės bei senjorai. Amerikos šeimos gydytojų leidžiamame medicininiame žurnale „American Family Physician“ paskelbtame straipsnyje buvo atskleista pėdų grybelio sąsaja su amžiumi.

Vitaminas D – gyvybiškai reikalingas: pasakė, ar iš saulės jo gaunama pakankamai

Pagaliau mėgaujantis išties pavasariškais orais, kada saulė šildo ilgėliau ir didesnę laiko dalį leidžiame gamtoje, dažnam kyla klausimas – „galbūt prasidėjus šiltajam sezonui pakankamai vitamino D gausime iš saulės?“ Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Greta Šimkė paaiškina, kad norint iš saulės spindulių gauti reikalingą šio svarbaus vitamino kiekį, turėtume gana nemenkai rizikuoti savo sveikata.
Sveikata 2024-05-03

Susirgęs Jonas kreipėsi išmokos, bet liko nieko nepešęs: „Mano pensija 21 euru didesnė, esu per „turtingas“

Onkologinė liga atneša daug įvairių iššūkių, dažniausi iš jų – tai išaugusi finansinė našta dėl netekto darbingumo ar padidėjusių išlaidų, reikalingų gydymui, reabilitacijai, sveikatos stiprinimui, papildomų pagalbos, ortopedinių priemonių įsigijimui. Kokios yra sąlygos gauti vienkartinę savivaldybių skiriamą išmoką? „Po rudenį atliktos prostatos operacijos, kai man buvo pašalintas piktybinis navikas, iš socialinės darbuotojos reabilitacijoje išgirdau, kad man priklauso piniginė išmoka.

Šios dienos – itin pavojingos: medikai perspėja – šie negalavimai vaikus guldo vieną po kito

Lietuvą gegužę aplankius vasariškiems orams, kai pavasarinė saulė itin pavojinga, vis daugiau gyventojų negaluoja. Viskas prasideda nuo galvos svaigimo, vėliau ima pykinti, kai kuriais atvejais baigiasi alpimu. Tai pavojingiausia – vaikams. Gydytojos įspėja, kas gali privesti prie mirties, ir pataria, kaip apsaugoti vaikus bei apsisaugoti patiems.
Sveikata 2024-05-03

Klaipėdos ligoninė skelbia įdiegusi Lietuvoje analogų neturinčią naujovę

Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) žengė reikšmingą žingsnį reformos procese. Įstaigos dalininkai – Klaipėdos universitetas ir Sveikatos apsaugos ministerija – patvirtino šalyje analogų neturinčią gydymo įstaigos struktūrą ir valdymo modelį. Nuosekliai planuotos ir būtinos permainos bus įgyvendintos iki rugsėjo pradžios. Diegiamos naujovės pacientams užtikrins labiau prieinamas gydymo paslaugas ir dar aukštesnę jų kokybę. Remiasi gerosiomis praktikomis „Prasideda realūs pokyčiai ir reforma.
Sveikata 2024-05-03

Suskaičiavo, kiek už vaistus pernai sumokėjo patys pacientai, o kiek – valstybė

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, už kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones pernai išleista beveik 573 mln. eurų. Didžioji dalis šios sumos – 526 mln. eurų buvo kompensuota iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, 26 mln. eurų paciento priemokų padengta iš valstybės biudžeto, likusią dalį, įsigydami vaistus, sumokėjo patys pacientai.

Gera žinia pacientams: nutukimo operacijas šioje ligoninėje atliks visai nemokamai

Antrą dešimtmetį Respublikinėje Šiaulių ligoninėje taikoma chirurginė bariatrija, skirta nutukimui ir su juo susijusiems sveikatos sutrikimams valdyti. Nutukimas – opi problema ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Su šia problema kasmet susiduria vis daugiau žmonių. Nutukimas gali sukelti įvairias sveikatos problemas: arterinę hipertenziją, cukrinį diabetą, sąnarių problemas, kurios ilgainiui invalidizuoja žmones ir tai tampa našta jiems patiems, sveikatos apsaugos sistemai.
Sveikata 2024-05-02

Kaktys atšaukiamas iš Mažeikių ligoninės direktoriaus pareigų – kilo įtarimų dėl neskaidrių viešųjų pirkimų

Kilus įtarimams dėl galimai neskaidrių viešųjų pirkimų ir viešųjų bei privačių interesų pažeidimų Regioninėje Mažeikių ligoninėje, gydymo įstaigos direktorius Sigitas Kaktys atšaukiamas iš pareigų, antradienį pranešė rajono savivaldybė. Kaip nurodoma išplatintame pranešime, S. Kaktys iš pareigų bus atšauktas nuo gegužės 9 dienos. Tokį sprendimą pirmadienį priėmė gydymo įstaigos dalininkai – Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir Mažeikių rajono savivaldybė.

Gydymo paslaugos užsienyje: kas gali gauti ir kokios šalys populiariausios

Pasitaiko situacijų, kai dėl tam tikrų aplinkybių apdraustajam Lietuvoje negali būti suteiktos sveikatos priežiūros paslaugos, kurios galėtų padėti. Kartais tokiais atvejais, išdavus specialų dokumentą, pacientai siunčiami gauti medicinos paslaugų į kitą Europos šalį.
Sveikata 2024-05-02

Kaklo skausmas – šių dienų epidemija: štai, ką daryti

Dažnai net nesusimąstoma, jog kaklas kiekvieną dieną patiria milžinišką apkrovą. Kaklo kifozė, kai stuburas deformuojasi taip, jog kaklas išlinksta į priekį, tampa vis dažniau sutinkamu reiškiniu ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir vaikų bei paauglių. Į kaklo skausmus dažnai mėgstama numoti ranka, tačiau specialistai įspėja, jog įtampa kakle ir jo išsikišimas į priekį gali išsivystyti į rimtas sveikatos problemas.
Sveikata 2024-05-02
Į viršų